doseray

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

SULTAN MAKİNA LTD.ŞTİ.

+90-226 353 21 21

ENGLISH ROTARY VALVE ENGLİSH

hava kilidi, rotary valve

Hava Kilidi ÇÖZÜMLERİ

Endüstriyel tesisler için toz-granül ve hava seperasyonunu sağlayan proses ekipmanları.Diğer adı ile hücre tekeri.

hava kilidi, eklüs

EKLÜS

Pnömatik transfer için kullanılan ürün ile havayı birbirine karıştırmak için kullanılan ekipmanlar.

HAVA KİLİDİ NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR?

Hava kilidi,  genellikle pnömatik transfer sistemlerinde (basınç ve vakum) toz yada granül formundaki ürün ile havayı birbirinden ayırmak için kullanılan , kanatçıklı yapıya sahip, mekanik bir cihazdır. Özellikle filtre altlarında , siklonlarda yaygın olarak kullanılır. Çapı ve dönüş devri, cihazın kapasitesini belirlerken, kanat töleransları ise ekipmanın verimini belirleyen en önemli unsurdur.. Bunun yanında hava kilidi, dozajlayıcı, silo altlarında oransal boşaltıcı olarak da kullanılması mümkündür.

 

Bunun yanında bir çok isimde anılan, kapsel, hava kilidi, rotary valf'in birden fazla fonksiyonunu toparlayacak olursak, kısaca ürün ile havayı  birbirine karıştırır ve yerçekimi kuvvetinden yararlanarak ürün ile basınçlı havayı birbirinden ayırır açıklaması yapılabilir. Hava Kilidi, prosesin tipine ve proseste kullanılacak ürün cinsine göre  farklı kanatçık yapıları, töleransları,devir hızları gösterebilir. Hava Kilidi aynı şekilde taşınacak malzemenin özelliğine göre kırıcı görevi de görebilir. Ana işlevi parçalayıcı olan ekipmanlar ile beraber akuple çalışabilir. Hava Kilidi - Hücre Tekeri ST37, Karbon çelik ve AISI-304 AISI-316 paslanmaz,Hardox,Ni-Hard olarak üretilmektedir. Hava Kilidi yataklama tipleri, sızdırmazlık elemanları salmastra,mekanik salmastra, keçe ve yine prosese göre farklılık gösterir. Hava Kilidi- Hücre Tekeri;  İç Rotorlar Bıçaklı, Yuvarlatılmış tip, Ayarlanabilir kanatçık tipli, Sıyırıcılı, Polyamid, gibi seçeneklerden oluşabilir...

 

Aşağıdaki görseller rotorların nasıl olacağına dair fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Dışarıdan bakıldığında cihazlar aynı gibi görülse de içerik olarak birbirinden farklıdır.  Bu da hava kilidi seçiminde karşımıza bir çok seçenek açığa çıkartır.  Bu yüzden hava kilidi seçimlerinde proses bilgileri mutlaka göz önünde bulundurulmadır. Her hava kilidi her proseste çalışmayacağı unutulmaması gereken en önemli konudur.

 

 

 

BAŞLICA HAVA KİLİDİ , ROTARY VALVE , EKLÜS , HÜCRE TEKERİ ROTOR TİPLERİ

 • hava kilidi rotor tipirotary kanat tipi 1hava kilidi kanat tipi2hava kilidi kanat tipi 3hava kilidi kanat tipi 4hava kilidi kanat tipi 6hava kilidi kanat tipi 7hava kilidi kanat tipi 8
 • A1-A2-A3: Açık Kanatlı
  B1-B2-B3:Radyüs-Oval Kanatlı
  C1-C2-C3:Ayarlanabilir ve Değiştirilebilir Kanatlıi
  D1: Kapalı veya düzenlenebilir rotorlu hava kilidi(Dozajlama)
 •  

  HAVA KİLİDLERİ İÇİN DROP OUT BOX- EDUCTOR

          Bazı prosesler vardır ki , hava kilidi  her ne kadar pnömatik transfer sistemi içinde kullanılsa da,  boru giriş çıkış oryantasyonu bakım esnasında size sıkıntı yaşatabilir. Söz konusu bakım esnasında boruların sökülmesi çok istenen bir olay değildir.  Bu şekilde olan tesisler de blow thru hava kilidi yerine (eklüs) normal bir hücre tekeri kullanılabilir ve altına venturi etkisi yapacak bir aparat takılır. Böylece hava kilidine bakım yaparken sisteme bağlı hatlar sökülmez. Bu da size proseste esneklik sağlar.
 • hava kilidi, rotary valvehava kilidi2radyüs oval kanatlı hava kilidi

 

Neden DOSERAY Hava Kilidi?

Hava Kilidi, Eklüs, Rotary Valve   tasarım ve imalatlarımızdaki ana prensip endüstriyel tesisler için yüksek sızdırmazlık ve minimum bakım -  maximum dayanıma sahip ürünler imal etmektir.

Hava Kilidi Kapasite Tablosu

hava kilidi ölçü tablosu
filtreli hava kilidi

hava kiidi, rotary valve air lock body gövde

Üretimini yapmış olduğumuz tüm çaplardaki hava kilidleri , istenilen opsiyonel özelliklerde imal edilebilir yapıya sahiptir.


Ayrıca tüm bunlara ek olarak sistem basınç altında çalışıyorsa, mevcut basınç tüm sistemi daha fazla yük altında bırakacak ve aşınma sürecini hızlandıracaktır. Hava ile karışık aşındırıcı hammadde özellikle sızdırmalık elemanlarından dışarı doğru hareket etmeye çalışır ve bu harekette zaman içinde önce sızdırmazlık elemanlarına zarar vererek ortamda toza neden olacaktır. Akabinde ise gövde ve kapakların zarar görmesine neden olacaktır.


Yukarıda açıklamasını yaptığımız sürecin yaşanmaması ve bu doğal sürecin kontrollü bir şekilde uzatılması için doğru seçim yapılması gerekir. Bu tür aşındırıcı proseslerde ürün mutlak bir ömüre sahiptir. Burada önemli olan zamansız duruşa neden olmamaktır. Ayrıca hava kilidi zarar görse de çalışmasına devam etmesi ve 7/24 çalışan tesislerde ilk planlı duruşa kadar idare etmesidir.

 • Etiketler: hava kilidi, rotary valve, eklüs, hücre tekeri, kül hava kilidi, kül için hava kilidi, aşınmaya dayanıklı hava kilidi, pnömatik taşıma hava kilidi , hava kilidi ankara, hava kilidi imalatçıları, özel hava kilitleri, airlock, hücre tekeri, özel hava kilidi, pnömatik transfer hava kilidi, rotary valve üretimi, paslanmaz hava kilidi, kapsel, kapsel üreticisi, kapsel üretimi, radyüs kanat hava kilidi,teflon kaplı hava kilidi
DAHA FAZLASI