DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

SULTAN MAKİNA LTD.ŞTİ.

+90-226 353 21 21

Çalışma Saatleri: 08.30-17.30

Pnömatik Taşıma Sistemleri

 yogunfaz transfer 2yogunfaz transfer
PNÖMATİK TAŞIMA NASIL YAPILIR?

Pnömatik taşıma genellikle granül ve toz yapısında olan maddeler yada çok kırılgan olmayan ürünler için tercih edilmektedir. Hava ile yapılan bu taşıma,  faz yoğunluğuna göre hızı 12-25m/sn olarak değişmektedir.

Seyrek fazdaki pnömatik taşıma işlemi , vakum yada basınç olarak iki şekilde yapılmaktadır. Genellikle taşıma işlemi 200-400mbar basınç aralığında yapılır. Bu iki yöntemin prosesin durumuna göre bir birinden iyi ayırt edilmesi gerekir. Pnömatik taşıma de hava üretici olarak kullanılan Santrüfüj veya Roots tipi blowerlar kanatçıkları yardımıyla ortamdaki havayı vakumla çekerek ve havayı sıkıştırırlar dolayısı ile hava giriş ağızlarında vakum çıkış ağızlarında ise bir itme basıncı oluştururlar.

Pnömatik taşıma vidalı helezon,bant ve zincirli konveyöre göre en esnek yapıdaki taşıma yöntemidir. Her ne kadar birçok yardımcı enstrüman ve toz tutma sistemleri ile beraber çalışması gerekse de bu esnek yapısı sayesinde en çok tercih edilen taşıma sistemidir.

Pnömatik Taşımada Seyrek,Orta Faz
hava kilidipnömatik transfer
 • Pnömatik olarak hava ile  taşınan her mamül ilkönce hava ile karıştırılır ve sonrada, havadan ayrıştırılır. Bu iki işlemde zor olmasına rağmen esnek yapısından dolayı hep tercih edilir.
  Karıştırma işlemi rotary valveler, yükleme istasyonları ve venturi yardımıyla yapılırken ayrıştırma işlemi ise filtreler yardımı ile yapılır. Yani pnömatik demek kısaca toz demek, tozu ayırmak ve mutlak filtre etmek demektir.

  Pnömatik taşıma,  taşıma kaynağı olan ve hava üreteci olarak da blowerlar yani basıncı düşük yüksek hava debili fanlar kullanılır.
  Her ne kadar proses basınçlı hava ile ürünün karıştırılıp taşınma sistemi yapılıyor gibi gözükse de ciddi anlamda bir mühendislik çalışması ve tecrübe gerektiren bir iştir. Pnömatik taşıma proseslerin de aynı zamanda basınç ve vakum kullanılabilir.
  Pnömatik olarak transfer edicek her ürün farklı karakteristik özellik taşır. Bu yüzden her ürünün yoğunluğu ve verimli taşıma basıncıda farklıdır. Bu da pnömatik taşıma şekillerini farklılaştırır. Un taşınan bir hatta hiçbir değişiklik yapmadan eğer şeker taşımaya kalkarsanız prosesiniz iflas etmesi beklenen bir sonuçtur. Kullandığınız ekipmanlardan hiçbiri sağlıklı olarak çalışamaz. Eğer proses doğru tasarlanır, doğru enstrümanlar ve ekipmanlarla çalışılırsa otomasyonda yapılacak parametre değişiklikleri ile aynı hattan hem şeker, hem un taşıyabilirsiniz. Bu örnek, uygulama noktasında ciddi bir altyapı gerekliliği ve tecrübe kavramının önemini göstermektedir.

  PNÖMATİK Taşıma PDF Katalog

 • VAKUM İLE PNÖMATİK TAŞIMA, VAKUM KONVEYÖR
  vakum transport

  Seyrek fazdaki pnömatik taşıma işlemi , vakum yada basınç olarak iki şekilde yapılmaktadır. Negatif basınç ile yapılan taşıma sistemine vakum transferi yada bir başka deyişle vakum konveyörü denir.  Vakum ile ürün taşınırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sistemin hava almasını sağlamaktır. Kısaca vakuma yöntemine en iyi örnek olarak elektrik süpürgesini gösterebiliriz. Vakum transferleri genellike maximum -500mbar basınç ile çalışırlar. En etkin ürünler ise tane yada granül formundaki olanlardır. Toz yapısındaki ürünler de ise ürün ile havayı birbirinden ayırmak için filtre kullanılır. Vakum ile taşıma yapılırken ise filtreleme alanının basınca göre daha fazla olması gerekir. Kısaca vakum ile transport - vakum konveyör yönteminde filtrelere extra yük düşer.

  Hava emiş sistemi olarak blowerden farklı olarak vakum pompaları, yüksek basınçlı kompresör havaları da kullanılabilir.

     
  Etiketler: pnömatik nakil, pnömatik taşıma, pnömatik transport, hava ile nakil, hava ile taşıma, blower ile taşıma, blower, taşıma, pnömatik transfer, yoğun faz transfer, silo boşaltma sitemleri, hava kilidi, eklüs, hücre tekeri, helezon konveyör,  vakum ile pnömatik transfer, vakum ile transport vakum ile ürün taşıma, vakum taşıma, vakum konveyor, vakum konveyör