DOSERAY

 DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

info@doseray.com     ROTARY VALVE ENGLİSH

hava kilidi, rotary valve

Hava Kilidi

Endüstriyel tesisler için  hava kilidi , eklüs , rotary valve çözümleri

hava kilidi,eklüs

EKLÜS

Blower eklüsü, eklüs prosesleri, pnömatik taşıma, Toz hammaddeler için transferm ekipmanları..

hava kilidinin fonksiyonu nedir?

Hava kilidinin farklı tür kullanımları olsa da bunları iki ana başlık altında toplamak hiç de yanlış olmaz. Hava Kilidi ilk olarak pnömatik taşıma proseslerinde transfer edilecek malzemeyi hatta düşürmek ve ikinci olarak da filtre, siklon altlarında kullanıldığında hava ile granül-toz malzemeyi birbirinden ayırmak için kullanılan cihazlardır. Bunun yanında hava kilidi, dozajlayıcı, silo altlarında oransal boşaltıcı olarak da kullanılması mümkündür.hava kilidi2

 

Hava kilidi iki fonksiyona sahiptir. Birinci fonksiyon olarak ürünü birbirine karıştırırken, diğerinde ise yerçekimi kuvvetinden yararlanarak ürün ile basınçlı havayı birbirinden ayırır. Hava Kilidi, prosesin tipine ve taşınacak ürün cinsine göre kanatçık yapıları, toleransları, devir hızları farklılık gösterir. Hava Kilidi aynı şekilde taşınacak malzemenin özelliğine göre kırıcı görevi de görebilir. Hatta kırıcılarla beraber akuple çalışabilir. Hava Kilidi - Hücre Tekeri S235JR Karbon çelik ve AISI-304 AISI-316 paslanmaz, Hardox, Ni-Hard olarak üretilmektedir. Hava Kilidi yataklama tipleri, sızdırmazlık elemanları salmastra, mekanik salmastra, keçe ve yine prosese göre farklılık gösterir. Hava Kilidi- Hücre Tekeri iç Rotorlar bıçaklı, Yuvarlatılmış tip, Ayarlanabilir kanatçık tipli, Sıyırıcılı, Polyamid, gibi seçeneklerden oluşabilir.atex hava kilidi rotary valveAyrıca prosesinizin durumuna göre tüm serilerin ATEX versiyonuda mevcuttur. Atex sertifikalandırılmış bir koruma sınıfıdır. Atex versiyon hava kilidleri yüksek koruma sınıfı direktiflerine uygun olarak üretilirler.

 

 

HAVA KİLİDİ - ROTARY VALVE - EKLÜS  HÜCRE TEKERİ ROTOR TİPLERİ

  • hava kilidi rotor tipirotary kanat tipi 1hava kilidi kanat tipi2hava kilidi kanat tipi 3hava kilidi kanat tipi 4hava kilidi kanat tipi 6hava kilidi kanat tipi 7hava kilidi kanat tipi 8
  • A1-A2-A3: Açık Kanatlı
    B1-B2-B3:Radüs-Oval Kanatlı
    C1-C2-C3:Ayarlanabilir ve Değiştirilebilir Kanatlıi
    D1: Kapalı veya düzenlenebilir rotorlu hava kilidi(Dozajlama)

PDF KATALOG hava kilidi katalogu

eklüs - blow thru rotary valve

ÜrGranül toz forumundaki hammadeyi, ekipmanın üstünden alıp yerçekimi ve mekanik hareket ile ekipmanın altına boşaltan tip.(airlock ve hücre tekeri olarak da anılır.Tek farkları pnömatik hatlarda kullanıldıkları için boru giriş çıkışı yada eductora sahip olmalarıdır). Dizaynları, sızdırmazlık elemanları  pnömatik transfere göre imal edilmektedir..

Aşınmaya Dayanıklı Hava Kilidleri

hava kilidi ölçü tablosu
aşınmaya dayanıklı

Aşınmaya Karşı Dayanıklı Hava Kilidileri

Özellikle madencilik sektöründe , kum, kül, mikronize kalsit, dolamit, çimento, quvarz gibi içinde aşındırıcı hammaddeler içeren proseslerde kullanılan hava kilidleri eşdeğerlerinden farklı bir yapıya sahip olmalıdır. Bu farklılıklar prosesin kesintisiz ve doğru çalışmasını sağlayacaktır.

Bu farklılıklar üç şekilde incelenebilir.

1-Sızdırmazlık elemanları (salmastra- keçe -vs)

2-Aşınmaya uygun gövde yapısı (kaplama yada özel alaşımlı çelik, Ni-Hard, Karbür tarzı kaplamalar)

3-Alaşımlı çelik Rotorlar (Ni-Hard, Hardox, Karbür tarzı kaplamalar)

hava kilidi iç yapısı blow thru hava kilidi standart harici yataklama hava kilidi
Her ne kadar farklı özelliklerde hava kilidi – rotary valve nin ömrünü uzatsa da genel olarak ele alınabilecek özellikler bunlardır. Üretimini yapmış olduğumuz tüm çaplardaki hava kilidleri , istenilen opsiyonel özelliklerde imal edilebilir yapıya sahiptir.
Ayrıca tüm bunlara ek olarak sistem basınç altında çalışıyorsa, mevcut basınç tüm sistemi daha fazla yük altında bırakacak ve aşınma sürecini hızlandıracaktır. Hava ile karışık aşındırıcı hammadde özellikle sızdırmalık elemanlarından dışarı doğru hareket etmeye çalışır ve bu harekette zaman içinde önce sızdırmazlık elemanlarına zarar vererek ortamda toza neden olacaktır. Akabinde ise gövde ve kapakların zarar görmesine neden olacaktır.

 

 

DROP OUT BOX- EDUCToR ÇÖZÜMLERİ

        Bazı prosesler vardır ki , hava kilidini her ne kadar pnömatik transfer sistemi içinde kullanmak  isteseniz de boru giriş çıkış oryantasyonu sıkıntı yaşatabilir, bakım esnasında boruların sökülmesini istemeyebilirsiniz. Bu şekilde olan tesisler de blow thru hava kilidi yerine (eklüs) normal hava kilidi kullanılabilir ve altına venturi etkisi yapacak bir aparat takılır. Böylece hava kilidine bakım yaparken sisteme bağlı hatlar sökülmez.

Yukarıda açıklamasını yaptığımız sürecin yaşanmaması ve bu doğal sürecin kontrollü bir şekilde uzatılması için doğru seçim yapılması gerekir. Bu tür aşındırıcı proseslerde ürün mutlak bir ömüre sahiptir. Burada önemli olan zamansız duruşa neden olmamaktır. Ayrıca hava kilidi zarar görse de çalışmasına devam etmesi ve 7/24 çalışan tesislerde ilk planlı duruşa kadar idare etmesidir.
 


hava kilidi, rotary valve

 


hava kiidi, rotary valve air lock body gövde
atex hava kilidi

 

  • Etiketler: hava kilidi, rotary valve, eklüs, hücre tekeri, kül hava kilidi, kül için hava kilidi, aşınmaya dayanıklı hava kilidi, pnömatik taşıma hava kilidi , hava kilidi ankara, hava kilidi imalatçıları, eklüs imalatı, eklüs çeşitleri, endüstriyel hava kilidi,atex hava kilidi, atex hücre tekeri, atexc eklüs
DAHA FAZLASI